מרפאה תל אביב

איינשטיין 40 (המגדל),
קניון רמת אביב

להזמנת תור

טל: 03-6401303
מייל: info@dentalart.co.il

רפואת שיניים
מאמרים

טיפול שיניים בהרדמה כללית

מהו טיפול שיניים בהרדמה כללית?

טיפולי שיניים תחת הרדמה כללית הינו תחום מתפתח ברפואת השיניים וזוכה לפופולריות גדולה בקרב המטופלים. בכל שנה מבוצעים בארץ ובעולם יותר ויותר טיפולים בהרדמה מלאה, ומטופלים רבים זוכים להשלים את הטיפול עליו חלמו תוך סבל מינימלי וחסכון ניכר בזמן.

טיפולי השיניים בהרדמה כללית החלו  לפני שנים רבות, כמענה לחולים הסובלים מחרדה מטיפולי שיניים (חרדה דנטלית בעגה המקצועית). בנוסף, הרדמה כללית נתנה מענה לבעייתיות בטיפול בחולים אשר מתקשים לשתף פעולה עם רופא השיניים (למשל - ילדים קטנים, אנשים הסובלים ממוגבלות פיזית או נפשית וכו').

ברבות השנים, עם התפתחות רפואת השיניים במקביל להתפתחות מקצוע ההרדמה,  ניתן  כיום לבצע טיפולים רבים בהרדמה כללית ולנצל את היתרונות הגלומים בשיטת טיפול זו.

טיפול שיניים בהרדמה כללית – למי זה מתאים?

כיום, טיפולי שיניים בהרדמה כללית מתאימים למטופלים רבים ומאפשרים למטופלים ליהנות מהיתרונות הרבים של שיטת טיפול זו. ניתן לחלק את המטופלים המתאימים לכמה קבוצות:

 1. מטופלים אשר מתקשים לעבור טיפול שיניים בשל חרדה דנטלית.
 2. מטופלים הסובלים ממוגבלות פיזית או נפשית, ואינם מסוגלים לשתף פעולה במהלך טיפול.
 3. מטופלים אשר הזניחו את בריאות הפה במשך שנים ארוכות, וכעת נדרשים לטיפול ארוך ומורכב.
 4. מטופלים הזקוקים לעקירת שיניים מרובות או שתלים מרובים.
 5.  מטופלים עסוקים שאינם יכולים לפנות בשגרת יומם זמן לטיפולים חוזרים ונשנים.

מהם היתרונות הגלומים בטיפול שיניים בהרדמה כללית?

טיפול שיניים בהרדמה כללית נהנה מכמה יתרונות על פני שיטות אחרות:

 1. במצב של הרדמה כללית, המטופל אינו ער למתרחש סביבו. לכן, ניתן לבצע טיפולים ארוכים יותר מהרגיל (אפילו שעות ארוכות במקרה הצורך), ללא גרימת סבל מיותר למטופל. המטופל מתעורר לאחר הניתוח, כאשר כל הטיפולים הנחוצים הושלמו.
 2. המטופל אינו חש בכאב במהלך הטיפול, ואינו מגיב בצורה לא רצויה לכאב. עובדה זו מאפשרת לרופא השיניים לעבוד בצורה נוחה ויעילה ללא שום הפרעה מצד המטופל, מסייעת לשלוט בזיהומים ובצקות לאחר הניתוח ותורמת לתוצאה הסופית האופטימלית בסיום הטיפול.
 3. במקרים של כירורגיה מכינה כגון הרמת סינוס או בנית עצם או במקרים של עקירות שיניים מרובות ושתלים מרובים, ניתן להשלים את כל הטיפולים הנ"ל בפגישה אחת. בצורה זו חוסך המטופל חודשים של עיכוב וביקורים חוזרים ונשנים אצל רופא השיניים.

מהם היתרונות של ביצוע השתלת שיניים בהרדמה כללית?

כאמור, ניתן לבצע את כל סוגי הטיפולים בהרדמה כללית. עם זאת, ישנו תחום שבו היתרונות בטיפול שיניים בהרדמה כללית בולטים במיוחד והוא תחום טיפולי החניכיים והשתלות השיניים. היתרונות של הרדמה כללית במקרים כאלה הם:

 1. קיצור התהליך הכירורגי – השימוש בהרדמה כללית לשם השתלות שיניים יכול לייעל את התהליך הכירורגי ולקצר אותו למינימום הכרחי. טיפולים שאורכים חודשים ארוכים יכולים להתבצע בפגישות בודדות, לפעמים אפילו בפגישה בודדת.
 2. מניעת זיהום ודחיית שתלים – ישנם מחקרים המראים כי ביצוע השתלות מרובות בניתוח יחיד עדיף על פני חלוקת הניתוח לכמה ניתוחים. ביצוע כל ההשתלות בניתוח יחיד מוריד את שכיחות הזיהומים לאחר הניתוח ובכך מוריד את הסיכון לדחיית שתל ותורם להצלחת הניתוח.
 3. שליטה בבצקות ובכאב לאחר הניתוח – מטופלים העוברים טיפול שיניים בהרדמה כללית אינם סובלים מאי נוחות וכאב במהלך הניתוח ללא קשר לאורכו. לכן, הם אינם מפריעים לרופא השיניים במהלך הטיפול ומאפשרים לו לעבוד בצורה אופטימלית. עובדה זו תורמת לשליטה בבצקות, כאב ושלל תופעות לואי לאחר הניתוח. בנוסף, הרופא המרדים אשר אמון על הטיפול בכאב, יתאים תכנית טיפול בכאב לאחר הניתוח בהתאם למצבו של המטופל.
 4. קבלת החלטות בזמן אמת – כאשר מבצעים השתלה של שיניים מרובות בהרדמה כללית, רופא השיניים רואה מולו את כל חלל הפה ומסוגל לבצע החלטות מושכלות ומידיות לגבי הטיפול הנחוץ והשפעתו הסימולטנית על כלל השיניים.

האם טיפולי שיניים בהרדמה כללית הינם בטוחים?

כיום הרדמה כללית הינה תהליך בטוח יחסית, תודות לחומרי הרדמה חדשניים וניטור מתקדם במהלך הניתוח. סיבוכים הקשורים להרדמה הם נדירים מאד, ורופא מרדים מקצועי ומיומן יתמודד איתם בהצלחה. תהליך הרדמה מורכב מכמה שלבים:

 1. טרם הניתוח, יבחן התיק הרפואי של המטופל ע"י רופא מרדים. ובמקרה הצורך יתבקש המטופל להשלים בדיקות נוספות כגון א.ק.ג וצילום חזה, ולאחריהם יוכל המרדים לתכנן תכנית הרדמה התפורה בדיוק למידותיו של המטופל.
 2. במהלך הניתוח הרופא המרדים בוחן פרמטרים פיזיולוגיים רבים המעידים על מצבו של המטופל, מגיב באמצעות תרופות ואמצעים אחרים לשינויים המתרחשים במהלכו ומוודא שמצבו של מאפשר המשך הניתוח בצורה בטוחה.
 3. לאחר הניתוח הרופא המרדים דואג להעיר את המטופל ולהעבירו למחלקת ההתאוששות לשם המשך השגחה.

מה כדאי לבדוק לפני טיפול שיניים בהרדמה כללית?

על מנת להבטיח כי הנכם מטופלים בצורה בטוחה ומיטבית יש לוודא את הפרטים הבאים טרם ההרדמה:

 1. הרדמה חייבת להתבצע ע"י רופא מרדים בעל תעודת מומחה ממשרד הבריאות.
 2. רופא השיניים המטפל חייב לעבור הכשרה לגבי טיפול בהרדמה כללית, ועליו להיות מורשה ע"י משרד הבריאות לטיפול בהרדמה כללית.
 3. המרפאה בה מבוצע הטיפול חייבת להיות מורשית לטיפול בהרדמה כללית, ועליה להיות מצוידת כנדרש וערוכה לטפל במטופלים במהלך הניתוח וגם לאחר היציאה ממנו (מחלקת התאוששות).
לקביעת תור קליק להתקשרות