רופא שיניים לילדים

ילדים רבים זקוקים לטיפולי שיניים, בין אם מדובר בטיפולי תחזוקה תקופתיים או מעקב, ובין אם מדובר בטיפולים רחבי היקף לצורך טיפול בבעיות או מחלות חניכיים ופה. טיפולי השיניים עשויים להיות מפחידים בעבורם, אך חשוב לדעת מדוע ילדים בכלל מפחדים מרופא השיניים, מה אפשר לעשות כדי למנוע את זה ואיך להתמודד עם ילד שלא משתף פעולה בעקבות חרדות וחששות. במאמר הבא נסביר איך בוחרים את רופא השיניים לילדים, ואיך שומרים על בריאות הפה של הילדים לטווח הארוך.

למה לילדים יש פחד מרופא שיניים?

ילדים רבים חווים פחד מפני רופא השיניים, בין אם פגשו אותו בעבר ובין אם זה הטיפול הראשון שלהם. למצב כזה יכולות להיות כמה סיבות:

הפחד מתחיל בבית

מבוגרים רבים חוששים מאוד גם הם מרופא השיניים, ועשויים להעביר את הפחד והתפיסות שלהם לגבי טיפולי שיניים ורופאי שיניים אל הילד, במתכוון או שלא במודע. אם ילד שמע או למד בבית שטיפולי שיניים הם סיבה לפחד, הוא יגיע אל הטיפול כשהוא כבר חושש ועלול לסרב לשתף פעולה. נוסף על כך, גם אם ההורה לא פחד קודם מרופא השיניים אך ראה את הילד שלו חושש וסובל מחרדות, עלול להרגיש זאת בעצמו ולאשר את החששות של הילד מפני הטיפול.

חשיפה לסיפורי אימה

לא פעם הילד יכול להיחשף לסיפורים מפחידים מפי ילדים בגילו או מפי מבוגרים אחרים על טיפולי שיניים שעברו, ולחשוש מפניהם כאשר גם הוא יצטרך טיפולים דומים או אחרים. סיפורים אלו יכולים להיות בהחלט מרתיעים, גם אם הם מדויקים וגם אם "מנופחים" מעט, ובכל מקרה עלולים להשאיר את חותמם על הילד.

חוויה קודמת שלילית

ילד שחווה חוויה שלילית, כואבת או מפחידה אצל רופא השיניים יפתח באופן טבעי סלידה מפני הנושא ולא ישתף פעולה בטיפול הבא, גם אם הרופא הוחלף. ילדים רבים חווים חוויות כאלו שמלוות אותם לאורך כל חייהם.

פחד מפני מגע או חדירה לגוף והמרחב הפרטי

הרבה ילדים לא יכולים לשאת את המחשבה שידיו של רופא או המכשירים שלו יכנסו אל תוך הפה שלהם, ובמיוחד כאשר מדובר בזריקות או שימוש במכשירים חודרניים אחרים במהלך הטיפול. לפחד הזה נלווה גם הפחד מהכאב, מפני הזריקה וגם מפני הטיפול עצמו.

כל הסיבות האלו יכולות לגרום לחרדות מפני רופא השיניים, ולטראומה מתמשכת שלילד יהיה קשה להתאושש ממנה.

איך ניתן להתמודד עם ילד שמפחד מרופא שיניים?

ראשית, חשוב לבחור ברופא מומחה לרפואת שיניים בילדים – פדודונט, בעל נסיון בטיפול בילדים, הן מבחינת הגישה, הדיבור והתקשורת עם הילד והן מבחינת הביצוע והטכניקות הדרושות לטיפול בילדים צעירים. רופא שיניים לילדים צריך לדעת איך לגרום לילד להרגיש נינוח ורגוע, להיות סבלני ולהסביר לילד כל מה שהוא צריך לדעת על הטיפול לשתף אותו בתהליך כדי לא להשאיר אותו באי וודאות. עם זאת, זה לא מספיק.

אחת הטכניקות שרופא שיניים לילדים צריך להכיר היא שימוש בגז צחוק, שיטה מוכרת ושכיחה שיכולה לסייע לילד להירגע, להפחית את החרדות, להעלות את סף הכאב ולהתמודד טוב יותר עם הטיפול. שימוש בגז צחוק יכול לסייע נגד רפלקס הקאה, או לפחות להקטין את ההשפעה במידה ניכרת. לא כל רופא יכול להשתמש בגז צחוק, ולכן חשוב לבחור ברופא פדודונט בעל נסיון רב בטיפול בילדים.

במקרים מסוימים, גז צחוק לא יוכל לסייע ואז יהיה צורך לבצע  טיפולי שיניים בהרדמה מלאה או חלקית, בהתאם למצבו של הילד. גם שיטה זו היא מוכרת ושכיחה, וגם אותה צריך לבצע רופא מומחה בלבד שיודע איך לבצע את הפרוצדורה בילדים.

מעבר לבחירה ברופא, יש עוד מספר טיפים שיכולים לסייע:

הכירו את הרופא טרם הטיפול

לפני שזורקים את הילד למים, ממולץ לדאוג לבצע היכרות מוקדמת עם הרופא, המרפאה, הציוד והחדר שבו יטופל. קבעו פגישה עם הרופא רק לצורך היכרות, ללא טיפול, ובקשו מהרופא להציג את עצמו, את המרפאה, את הצוות, את הכלים שבהם ישתמש ומה הם עושים, כלומר מהות הטיפול. כך תמנעו מהילד את אי הוודאות, תגבירו אצלו את האמון בכם וברופא המטפל, וגם אם הוא יפחד מרופא השיניים, תוכלו להקטין במעט את סף החרדה.

הסבירו והכינו את הילד ללא הפחדות

טרם הטיפול, חשוב להסביר לילד על מהות הבעיה שממנה הוא סובל, למה צריך לטפל ומה הטיפול שהוא יקבל. ענו על השאלות שלו בגובה העיניים וצרו מולו אמון. אל תאשרו את הפחדים שלו, ספקו לו תמיכה והיו קשובים לחששות שלו. אם הילד יבין לקראת מה הוא הולך ולמה, יהיה קל יותר להשיג את שיתוף הפעולה שלו. חשוב להימנע משימוש בכוח או מהרמת קול, גם אם הילד מתנגד. זה יהפוך את החוויה לטראומתית יותר עבורו מאשר אם תגיבו בסבלנות אך בהחלטיות.

איך שומרים על השיניים של הילדים?

  • הקפידו על שגרת צחצוח שיניים בריאה – הסבירו לילד איך לצחצח את השיניים נכון, והסבירו לו למה חשוב לעשות את זה. הרבה ילדים לא מקפידים על שגרת היגיינת פה קבועה, ולכן יכולים לחוות הידרדרות במצב הפה או החניכיים שלהם. ציידו אותם באביזרים המתאימים ולמדו אותם איך להשתמש בהם.
  • הפחיתו במזון רווי בסוכר. לא צריך להגביל לחלוטין, אך כדאי לבצע בקרה על הכמויות ולהימנע מצריכה של כמויות גדולות באופן קבוע. כדאי לבצע איזון של התפריט ולהוסיף ירקות, פירות, חטיפים בריאים יותר (אפילו ממקור טבעי), שיפחיתו את הסיכויים לפגיעה במצב השיניים או החניכיים.
  • בדיקות תדירות – כדאי להגיע לביקורות או לטיפולי תחזוקה שוטפים כמו ניקוי שיניים. הביקורים התדירים גם יעזרו לילד להתרגל לטיפולים, וגם יסייעו בשמירה על השיניים שלו ומניעת טיפולים בהיקף גדול יותר.
  • היו ערים לשינויים או לבעיות – אם אתם רואים שינויים של הילד בכל הנוגע לאכילה, שתייה, צחצוח שיניים ואפילו ריח רע מהפה – ייתכן שאלו סימנים לבעיות בשיניים שצריכות טיפול. ברגע שעולים על בעיה כזו, חשוב לדבר עם הילד ולהכין אותו לכך שיש לו בעיה שמצריכה טיפול מיידי.

איך בוחרים רופא שיניים טוב לילדים?

רופא מומחה בלבד בתחום

כדי לשפר את חוויית הטיפול מומלץ לפנות לרופא שמומחה ברפואת שיניים לילדים. לא כל רופא שיניים יצליח להתמודד עם האתגר בטיפול בילדים או או בעל גישה המתאימה לדרך הטיפול שהם צריכים. הוא צריך לדעת להתמקד בפרטים, לעבוד לאט ובזהירות תוך מתן הסברים לכם ולילד. כדאי לבדוק שהרופא מוסמך ומוכר ע"י איגודים מוכרים בארץ ובעולם, ובעל הערכה והמלצות בתחומו.

שימו לב לכימיה בין הרופא לבין הילד

אי אפשר לומר שתהיה כימיה מושלמת בין הרופא לילד, אבל חשוב לשים לב האם קיימת כימיה לא טובה בין הילד לרופא. הרופא צריך להתאים לילד, וחשוב שידע לדבר עם הילד ולהקשיב לחששותיו, מתן תשומת ל לסימנים מעידים על חוסר שיתוף פעולה, אמירות הנוגעות לחוסר אמון וכדומה. רופא שיניים טוב יידע לפנות לילדים ויבין אותם, בעל סבלנות רבה ויכולת איפוק מול ילד שסובל מחרדות או לא משתף פעולה, יוכל להפיג, ולו במעט, את החששות של הילד ולהראות לו שחוויית הטיפול יכולה להיות נינוחה ונעימה. הרופא צריך לגלות כלפיו אמפתיה, הבנה למצוקה שלו ולפחד שלו, ולתת להם מענה מתאים.

שירותי המרפאה

מרפאתו של ד"ר איתן וינשטיין עוסקת, בין היתר, ברפואת שיניים לילדים ונוער. ברשות המרפאה רופאים מיומנים בעלי סבלנות רבה, המומחים בבניית אמון עם הילדים, מה שיוביל לטיפול יעיל וקצר. הטיפולים נעשים בשיתוף פעולה מלא עם ההורים, ובמידת הצורך צוות המרפאה מבצע את טיפולי השיניים בעזרת גז צחוק, טשטוש או הרדמה מלאה.

שיני חלב דורשות טיפול ממוקד ממש כמו השיניים הקבועות, מכיוון שהצטברות של עששת עלולה לגרום לפגיעה אסתטית ובריאותית ובהמשך גם לפגיעה בשיניים קבועות. העששת נפוצה בקרב ילדים קטנים, בעיקר עקב צחצוח לקוי וצריכת משקאות ממותקים לפני השינה.

כל טיפולי השיניים לילדים מתבצעים תחת קורת גג אחת

במרפאה של ד"ר איתן וינשטיין תוכלו למצוא מגוון טיפולי שיניים לילדים, החל מטיפולים מונעים ועד טיפולים מקיפים. אנו ממליצים להגיע למרפאה עם הילדים לביקורת תקופתית שתאפשר לאתר בעיות בשיניים טרם התפתחותן. חשוב לציין כי בעיות שיניים שלא מטופלות בזמן, עלולות לגרום לנזקים גדולים יותר, כך שיש חשיבות רבה לביקורת זו.

שירותי המרפאה ברפואת ילדים:

  • סתימות לילדים – אנו מאבחנים עששת/חורים ובמידת הצורך מבצעים סתימות בשיני החלב.
  • טיפולי שורש בשיני חלב – עששת שלא טופלה בזמן תצריך טיפול שורש.
  • כתרים – שיני חלב הרוסות אשר עברו טיפול שורש זקוקות לחיזוק על ידי כתרים טרומיים.
  • מניעת עששת על ידי פלואוריד – במסגרת טיפולי שיניים לילדים, אנו מבצעים טיפול בפלואוריד כדי למנוע עששת.
  • חרדה דנטאלית – לילדים החרדים מטיפולי שיניים, אנו מציעים גז צחוק, טשטוש תרופתי או הרדמה מלאה.

סיכום

רופא השיניים הוא לא הסיוט הכי נורא של הילדים, וחשוב להסביר להם את זה באופן נעים, מרגיע וסבלני. גם רופא השיניים עצמו יכול לתרום לחוויה החיובית של הילד, ולמנוע חוויה שלילית שתשפיע על המשך חייו של הילד, ולכן חשוב לבחור את הרופא בקפידה. כל עוד שומרים על היגיינת פה באופן קבוע, מקפידים על תחזוקה שוטפת ונוקטים בגישה סבלנית ומכילה כלפי הילדים, ניתן יהיה לבצע את הטפולים על הצד הטוב ביותר בלי להותיר את הילד בטראומה. במקרים שבהם קשה יותר להשיג את שיתוף הפעולה שלו, ניתן להשתמש בטכניקות כמו גז צחוק או הרדה מלאה/חלקית בביצוע של רופא מומחה בלבד.

רופא שיניים לילדים

שיתוף:

מאמרים נוספים

שיננית

שיננית

אחד הטיפולים החיוניים לצורך שמירה על בריאות השיניים הוא  טיפול להסרת אבנית השן. הטיפול מתבצע בצורה מקצועית במרפאה על ידי שיננית מקצועית ומנוסה. רבים נוטים

ציחצוח שיניים נכון

ציחצוח שיניים נכון

צחצוח שיניים הוא פעולה של קרצוף שיניים במברשת שיניים, המצוידת בדרך כלל במשחת שיניים.ניקוי בין–דנטלי (באמצעות חוט דנטלי או מברשת בין–דנטלית) יכול להיות שימושי בצחצוח

מומחה חניכיים

מומחה חניכיים

רופא מומחה לחניכיים בריאות השן הולכת יד ביד עם בריאות החניכיים, מה שהוליד את תחום הפריודונטיה, התמחות העוסקת ברקמות העוטפות ומקיפות את השיניים ומשמשות כתשתית

השתלות שיניים בהרדמה מלאה

השתלות שיניים בהרדמה מלאה

טיפולי שיניים בהרדמה כללית הפכו בשנים האחרונות לפופולריים במיוחד. בשביל אנשים רבים, ביקור אצל רופא השיניים הוא מעמד מלחיץ כשלעצמו ואחרים אשר פוחדים מהכאב והאי

השאירו פרטים

Scroll to Top
Call Now Button