גשר בשיניים

כבר בשלב הילדות ניתן לזהות שיניים שאינן ישרות וסימטריות, בעלי נטייה לעלות זו על זו, או המצויות ברווחים אחת מן השנייה בפה. בניגוד לנהוג לחשוב לא מדובר רק בבעיה אסתטית, כי אם בבעיה המשפיעה על בריאות הפה והשיניים, משפיעה על חיתוך הדיבור ובמקרי קיצון גם על התזונה ובהחלט בעלת השפעה מכרעת על הנראות הכללית ותחושת הביטחון העצמי.

הפתרון המוכר לבעיות סגר בשיניים הוא התקנת גשר בשיניים, אשר מהווה מונח כולל למספר אפשרויות טיפול הנשענות על עיקרון של כוונון ודחיקת השיניים הסוטות בהדרגה למיקומם הטבעי.

גשר בשיניים – מתי ניתן להתחיל?

התקנה של גשר בשיניים אינה מומלצת לרוב בגילאים צעירים, וזאת מאחר והלסת טרם הגיעה לגודלה המלא ולא כל שיני החלב בפה התחלפו לשיניים קבועות. יחד עם זאת, כבר בשלב בו זוהתה בעיה של שיניים לא ישרות ו/או בולטות חשוב לפנות לרופא אורתודנט להתייעצות שכן ישנם מקרים שההמלצה היא לתת מענה קודם לכן, על מנת שלא ליצור מצב בו המיקומים של השיניים בחניכיים נסגרים ומקשים על קיום הטיפול בהמשך.

סוגי גשרים

ישנם סוגים רבים של גשרים לשיניים, כל אחד מן הסוגים מתאים באופן מיוחד לבעיה אחרת. לכן, לפני התקנת גשר בשיניים מומלץ לפנות לאורתודנט מומחה ולקבל ממנו מידע מלא ומקיף אודות האפשרויות לטיפול על פי אופי הבעיה והמשמעויות של כל טיפול. סוגי הגשרים מתחלקים בצורה הבאה:

גשר בשיניים ליישור שיניים עקומות או בולטות 

כאשר הבעיה הבולטת היא אסתטית ושיניים מסוימות ממוקמות או מסובבות באופן המשפיע על נראות הפה (הילדים ובני הנוער נוהגים לכנות זאת שיני שפן, שיני דרקולה וכדומה, כאשר ביטויים אלה בלבד מצביעים על עוצמת הבעיה והשפעתה עבורם), הפתרון הנפוץ הוא גשר הנוצר באמצעות קוביות המודבקות על השיניים ונקראות סמכים. החיבור בין הקוביות מתבצע באמצעות חוטי אלומיניום דקיקים ועמידים וגומיות לחץ אשר יחד מפעילים לחץ מבוקר על השיניים המביא לאורך זמן לדחיקה איטית שלהן למקומן.  מדובר בתהליך ארוך והדרגתי המחייב ליווי שוטף של אורתודנט, שינוי כיוון ומצבי לחץ כנדרש ועד לקבלת התוצאה הרצויה.

גשר שקוף או צבעוני

אחד החסרונות הבולטים של התקנת גשר בשיניים הוא המראה הבולט של הגשר על גבי השיניים, בתקופת הנעורים וההתבגרות בה המראה חשוב לאין שיעור. האפשרות להתקין גשר בשיניים באמצעות קוביות שקופות או צבעוניות היא למעשה אפשרות שמביאה בחשבון את הנראות ומחייכת אליה, באמצעות גשר שקוף אשר הוא פחות בולט או צבעוני, ההופך אותו לאמירה אופנתית.

גשר שקוף לשיניים – גשר לינגואלי בלתי נראה

התקנת גשר שקוף לשיניים (לינגואלי) מתייחסת לגשר המותקן בצורה דומה לגשר הרגיל, אלא שהוא מותקן על גבי חלקן האחורי של השיניים ואינו בולט לעין. אין ספק שמבחינה אסתטית מדובר בפתרון נוח, אולם חשוב לדעת כי מדובר בשיטה המצריכה התאמה אישית ומדידה הרבה יותר מדויקת, מה שהופך אותה ליקרה יותר, וכמו כן לא מתאימה לכל סוגי בעיות הסגר והמנשך. גשר שקוף לשיניים מהווה פתרון מצויין לאנשים מבוגרים הבוחרים ליישר את השיניים באמצע חייהם וכמובן לאלו שמחפשים דרך לבצע את יישור השיניים בצורה דיסקרטית יחסית.

סדים- הסדים הן פלטות שקופות לשיניים, הבאות לתת מענה דומה לזה של גשר לשיניים, באמצעות סדרה של פלטות מתוכננות ומיוצרות בהתאמה אישית ובהלבשה על השיניים יוצרות לחץ בתצורה זהה לזו של קוביות הגשר. הפלטות נשלפות ונדרשות להחלפה מדי מספר שבועות.

חשוב לדעת כי לא כל רופא שיניים הוא אורתודנט מוסמך, מדובר בהסמכה רחבה והתמחות ייעודית וגם לניסיון ולשיטות העבודה ישנו משקל בבחירה של הרופא המבצע והמטפל.

במרפאת ד"ר איתן ויינשטיין בתל אביב תזכו לרמה מקצועית גבוהה, אנשי מקצוע ורופאים מן השורה הראשונה ושירותי אורתודנטיה דנטאלית מן המובילים בישראל. במקום מבוצעים טיפולים בהרדמה ובטשטוש בליווי רופאים כירורגים ומרדימים מוסמכים תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ובמכשור רפואי מוביל.

גשר בשיניים

שיתוף:

מאמרים נוספים

שיננית

שיננית

אחד הטיפולים החיוניים לצורך שמירה על בריאות השיניים הוא  טיפול להסרת אבנית השן. הטיפול מתבצע בצורה מקצועית במרפאה על ידי שיננית מקצועית ומנוסה. רבים נוטים

רופא שיניים לילדים

רופא שיניים לילדים

ילדים רבים זקוקים לטיפולי שיניים, בין אם מדובר בטיפולי תחזוקה תקופתיים או מעקב, ובין אם מדובר בטיפולים רחבי היקף לצורך טיפול בבעיות או מחלות חניכיים

ציחצוח שיניים נכון

ציחצוח שיניים נכון

צחצוח שיניים הוא פעולה של קרצוף שיניים במברשת שיניים, המצוידת בדרך כלל במשחת שיניים.ניקוי בין–דנטלי (באמצעות חוט דנטלי או מברשת בין–דנטלית) יכול להיות שימושי בצחצוח

מומחה חניכיים

מומחה חניכיים

רופא מומחה לחניכיים בריאות השן הולכת יד ביד עם בריאות החניכיים, מה שהוליד את תחום הפריודונטיה, התמחות העוסקת ברקמות העוטפות ומקיפות את השיניים ומשמשות כתשתית

השאירו פרטים

Scroll to Top
Call Now Button