מרפאה תל אביב

איינשטיין 40 (המגדל),
קניון רמת אביב

להזמנת תור

טל: 03-640-1303
מייל: info@dentalart.co.il

רפואת שיניים
מאמרים

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

טיפול שיניים בהרדמה מלאה הינו תחום מתפתח ברפואת השיניים וזוכה לפופולריות גדולה בקרב מטופלים בשנים האחרונות. בכל שנה מבוצעים בארץ ובעולם יותר ויותר טיפולים תחת הרדמה מלאה, ומטופלים רבים זוכים להשלים את הטיפול עליו חלמו תוך סבל מינימלי וחסכון ניכר בזמן.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה הפכו למגמה מובילה ברפואת שיניים בשנים האחרונות, כמענה לחולים הסובלים מחרדה דנטלית וכמענה למטופלים אשר מתקשים לשתף פעולה עם רופא השיניים (כגון: ילדים קטנים, אנשים הסובלים ממוגבלויות פיזיות או נפשיות) והם מאפשרים למטופלים – ילדים ומבוגרים, להתגבר על תחושת הפחד מביקור אצל רופא השיניים.
כיום, עם התפתחות רפואת השיניים במקביל להתפתחות מקצוע ההרדמה ניתן כיום לבצע טיפולים רבים בהרדמה כללית ולנצל את היתרונות הגלומים בשיטת טיפול זו.

למי מיועד טיפול השיניים בהרדמה מלאה?

כיום, טיפולי שיניים בהרדמה מלאה מתאימים למטופלים רבים ומאפשרים למטופלים ליהנות מהיתרונות הרבים של שיטת טיפול זו. ניתן לחלק את המטופלים המתאימים לכמה קבוצות:

 1. מטופלים אשר מתקשים לעבור טיפול שיניים בשל חרדה דנטלית.
 2. מטופלים הסובלים ממוגבלות פיזית או נפשית, ואינם מסוגלים לשתף פעולה במהלך טיפול.
 3. מטופלים אשר הזניחו את בריאות הפה במשך שנים ארוכות, וכעת נדרשים לטיפול ארוך ומורכב.
 4. מטופלים הזקוקים לעקירת שיניים מרובות או שתלים מרובים.
 5.  מטופלים עסוקים שאינם יכולים לפנות בשגרת יומם זמן לטיפולים חוזרים ונשנים.

 

מהם היתרונות הגלומים בטיפול שיניים בהרדמה מלאה?

מעבר להתגברות על פחד מטיפולי שיניים, טיפול שיניים בהרדמה כללית נהנה מכמה יתרונות על פני שיטות אחרות:

 1. טיפול יעיל

  במצב של הרדמה כללית, המטופל אינו ער למתרחש סביבו. לכן, ניתן לבצע טיפולים ארוכים יותר מהרגיל (אפילו שעות ארוכות במקרה הצורך), ללא גרימת סבל מיותר למטופל. המטופל מתעורר לאחר הניתוח, כאשר כל הטיפולים הנחוצים הושלמו.

 2. חסך בכאב ואי נוחות

  המטופל אינו חש בכאב במהלך הטיפול, ואינו מגיב בצורה לא רצויה לכאב. עובדה זו מאפשרת לרופא השיניים לעבוד בצורה נוחה ויעילה ללא שום הפרעה מצד המטופל, מסייעת לשלוט בזיהומים ובצקות לאחר הניתוח ותורמת לתוצאה הסופית האופטימלית בסיום הטיפול.

 3. חסכון בזמן

  במקרים של כירורגיה מכינה כגון הרמת סינוס או בנית עצם או במקרים של עקירות שיניים מרובות ושתלים מרובים, ניתן להשלים את כל הטיפולים הנ"ל בפגישה אחת. בצורה זו חוסך המטופל חודשים של עיכוב וביקורים חוזרים ונשנים אצל רופא השיניים.

טיפול שיניים בהרדמה מלאה

מהם היתרונות של ביצוע השתלת שיניים בהרדמה כללית?

כאמור, ניתן לבצע את כל סוגי הטיפולים בהרדמה כללית. עם זאת, ישנו תחום שבו היתרונות בטיפול שיניים בהרדמה כללית בולטים במיוחד והוא תחום טיפולי החניכיים והשתלות השיניים. היתרונות של השתלת שיניים בהרדמה מלאה הם:

 1. קיצור התהליך הכירורגי – השימוש בהרדמה כללית לשם השתלות שיניים יכול לייעל את התהליך הכירורגי ולקצר אותו למינימום הכרחי. טיפולים שאורכים חודשים ארוכים יכולים להתבצע בפגישות בודדות, לפעמים אפילו בפגישה בודדת.
 2. מניעת זיהום ודחיית שתלים – ישנם מחקרים המראים כי ביצוע השתלות מרובות בניתוח יחיד עדיף על פני חלוקת הניתוח לכמה ניתוחים. ביצוע כל ההשתלות בניתוח יחיד מוריד את שכיחות הזיהומים לאחר הניתוח ובכך מוריד את הסיכון לדחיית שתל ותורם להצלחת הניתוח.
 3. שליטה בבצקות ובכאב לאחר הניתוח – מטופלים העוברים טיפול שיניים בהרדמה כללית אינם סובלים מאי נוחות וכאב במהלך הניתוח ללא קשר לאורכו. לכן, הם אינם מפריעים לרופא השיניים במהלך הטיפול ומאפשרים לו לעבוד בצורה אופטימלית. עובדה זו תורמת לשליטה בבצקות, כאב ושלל תופעות לואי לאחר הניתוח. בנוסף, הרופא המרדים אשר אמון על הטיפול בכאב, יתאים תכנית טיפול בכאב לאחר הניתוח בהתאם למצבו של המטופל.
 4. קבלת החלטות בזמן אמת – כאשר מבצעים השתלה של שיניים מרובות בהרדמה כללית, רופא השיניים רואה מולו את כל חלל הפה ומסוגל לבצע החלטות מושכלות ומידיות לגבי הטיפול הנחוץ והשפעתו הסימולטנית על כלל השיניים.

מה כדאי לבדוק לפני טיפול שיניים בהרדמה כללית?

על מנת להבטיח כי הנכם מטופלים בצורה בטוחה ומיטבית יש לוודא את הפרטים הבאים טרם ההרדמה:

 1. הרדמה חייבת להתבצע ע"י רופא מרדים בעל תעודת מומחה ממשרד הבריאות.
 2. רופא השיניים המטפל חייב לעבור הכשרה לגבי טיפול בהרדמה כללית, ועליו להיות מורשה ע"י משרד הבריאות לטיפול בהרדמה כללית.
 3. המרפאה בה מבוצע הטיפול חייבת להיות מורשית לטיפול בהרדמה כללית, ועליה להיות מצוידת כנדרש וערוכה לטפל במטופלים במהלך הניתוח וגם לאחר היציאה ממנו (מחלקת התאוששות).

האם טיפולי שיניים בהרדמה כללית הינם בטוחים?

כיום הרדמה כללית הינה תהליך בטוח יחסית, תודות לחומרי הרדמה חדשניים וניטור מתקדם במהלך הטיפול. סיבוכים הקשורים להרדמה הם נדירים מאד ורופא מרדים מקצועי ומיומן יתמודד איתם בהצלחה.

תהליך ההרדמה מורכב מכמה שלבים:

 1. טרם הטיפול:  בחינת התיק הרפואי של המטופל ע"י רופא מרדים במקרה הצורך יתבקש המטופל להשלים בדיקות נוספות כגון א.ק.ג וצילום חזה, ולאחריהם יוכל המרדים לתכנן תכנית הרדמה התפורה בדיוק למידותיו של המטופל.
 2. במהלך הטיפול: הרופא המרדים בוחן פרמטרים פיזיולוגיים רבים המעידים על מצבו של המטופל, מגיב באמצעות תרופות ואמצעים אחרים לשינויים המתרחשים במהלכו ומוודא שמצבו של המטופל מאפשר את המשך הטיפול בצורה בטוחה.
 3. לאחר הטיפול: הרופא המרדים דואג להעיר את המטופל ולהעבירו למחלקת ההתאוששות לשם המשך השגחה.

למה כדאי לבצע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה?

חשש מטיפול שיניים או חרדה דנטלית

כ-10% מהאוכלוסייה סובלת מחרדה דנטלית – חשש גדול מטיפולי שיניים. מטופלים אלו נוטים להזניח את בריאות הפה והם לרוב יעדיפו לסבול כאבים קשים ולהימנע מלגשת לטיפול. הבעיה הופכת לבלתי נסבלת כאשר הפחד הוא פחד משתק, כלומר, המטופל נמנע מלטפל בשיניו בעקבות החרדה, מצב השיניים מתדרדר ככל שעובר הזמן, השיניים הולכות ונרקבות ומתפתחות דלקות שהסוף, לא אחת, זה עקירת השן.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה מהווים פתרון אידיאלי למטופלים החרדים מטיפול שיניים, שיטה זו מאפשרת טיפול מקיף בזמן קצר וללא חשש או אי נוחות.

סיבות נוספות לביצוע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה:

 • אלרגיות
 • רפלקס הקאה מוגבר שלא ניתן לשליטה
 • טיפולים מורכבים הדורשים הרדמה למניעת תחושת כאב
 • רגישות למגע באזור הפה
 • סיבות רפואיות
 • זכאות דרך סל התרופות ועוד

אילו מטופלים זכאים לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה מתוקף סל הבריאות?

 • הסובלים מאוטיזם
 • בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית
 • הלוקים במחלות נפש
 • הסובלים ממחלת לב קשה
 • הסובלים משיתוק מוחין
 • החולים במחלת אטקסיה טלנגיאקטזיה

זכאי סל התרופות מבצעים את הטיפול דרך קופות החולים. הזכאות היא לטיפול תחת הרדמה ולא לטיפול השיניים עצמו. למידע נוסף על זכאות לטיפולי שיניים בהרדמה לבעלי מוגבלות היכנסו לכאן.

טיפול שיניים בהרדמה מלאה לילדים

טיפולי שיניים לילדים יכולים להיות מורכבים אם הם לא משתפים פעולה. כדי לשמור על בטיחות ונוחות ילדכם במהלך טיפול שיניים, ייתכן שרופא השיניים יחליט להשתמש בהרדמה כללית לצורך השלמת הטיפול. טיפולי שיניים לילדים מתאימים גם עבור ילדים הזקוקים להליכים נרחבים או מסובכים המצריכים זמן רב או סדרת טיפולים להשלמתם, או במקרים בהם יש צורך לבצע מספר הליכים שנעשים בו זמנית. רופא מרדים ייתן לילדכם את את חומר ההרדמה, במינון המתאים, שיעזור לו לישון בשקט במהלך ההליך.

ההרדמה הכללית מרדימה את כלל הגוף, זה נחוץ עבור פרוצדורות וטיפולים דנטליים מסוימים כדי שהרפלקסים שלו יהיו רגועים לחלוטין. ילדים המטופלים תחת הרדמה מלאה אינם מרגישים כאב במהלך הטיפול, ולא יזכרו אותו.

בטיחות לצד מקצועיות במרפאה

המרפאה בניהולו של ד"ר איתן וינשטיין מציעה טיפולי שיניים בהרדמה כלליתמלאה ע"י צוות המונה מומחים להרדמה, מומחים לכירורגית פה ולסתות, ורופאי שיניים בעלי רישיון לטיפול בהרדמה כללית.

ד"ר וינשטיין הוא בעל ניסיון של למעלה מ– 25 שנים בתחום טיפולי שיניים והרדמה מלאה.

המרפאה פועלת באישור ופיקוח של משרד הבריאות וההרדמה מבוצעת ע"י רופא מומחה להרדמה אשר משגיח על המטופל מרגע ההרדמה ועד שהמטופל שב להכרה. ברשות המרפאה חדרי ניתוח של המרכז הרפואי רמת אביב המצוידים במיטב הציוד וצוות רופאים מומחים להרדמה.

לברורים על טיפול שיניים בהרדמה מלאה , לקביעת תור ופגישת ייעוץ חייגו03-6401303

לקביעת תור קליק להתקשרות