טיפול בנסיגת חניכיים

מהי נסיגת חניכיים?

החניכיים שלנו נועדו לשמש כתשתית ובסיס עבור השיניים בפה. נסיגת חניכיים היא מצב שבו קצה החניכיים מתרחק בהדרגה מכותרת השן כך שהשורש שלה נחשף. תפקידן של חניכיים בריאות הוא  לקבע ולהסתיר חלק גדול מן השיניים, אך במצב של נסיגת חניכיים השיניים נחשפות ומאבדות מיציבותן. הדבר עשוי להוות אף פגיעה אסתטית, כיוון שהשן שנחשפת נראית ארוכה יותר, וצבע השורש שמתחיל לבצבץ שונה מזה של כותרת השן.

האופן שבו ניגשים לטיפול בתופעה של נסיגת חניכיים, תלוי בגורמים למצב ובמידת התפתחותו, כאשר הצעד הראשון הוא בדרך כלל מניעה של התפשטות הנסיגה.

 

הגורמים לנסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים עשויה לנבוע מגורמים רבים, הכוללים:

 • תורשה
 • צחצוח שיניים אגרסיבי או תדיר מדי
 • עישון
 • פירסינג בשפה או בחלל הפה
 • יישור שיניים
 • התבגרות
 • היגיינה לקויה של חלל הפה
 • מחלות חניכיים
 • שינויים הורמונליים, בפרט בעקבות היריון ולידה
 • חריקת שיניים
 • סגר לקוי של הפה

 

מהם הסימנים המחשידים לנסיגת חניכיים?

מאחר ונסיגת חניכיים מתפתחת בהדרגה ובדרך כלל אינה מלווה בכאב, לעיתים קיים קושי לזהות אותה בשלבי ההתפתחות הראשוניים. עם זאת, קיימים תסמינים המאפשרים לזהות את נסיגת החניכיים, ביניהם צבע שן לא אחיד (החלק שהיה מוסתר לרוב יהיה בעל צבע צהבהב יותר מזה של יתר השן), דימום ספונטני או בזמן צחצוח השיניים, רגישות בעת אכילתם של מאכלים קשים, רגישות הן של החניכיים והן של השיניים לחום ולקור וריח רע מהפה. תופעה נוספת הנגרמת עקב נסיגתן היא התפתחות של עששת על גבי השיניים, שנותרו חשופות ולא מוגנות, ועל החניכיים שתחתיהן.

האם אפשר לעצור את נסיגת החניכיים?

 

בהחלט כן. אומנם לא ניתן להחזיר את החניכיים למצבן הקודם, אולם ניתן בהחלט לעצור את נסיגתן, באמצעות שמירה על היגיינה אוראלית טובה. בנוסף, כאשר המקור לתופעה הוא זיהום או מחלה של החניכיים, טיפול נקודתי בבעיה יעצור גם את נסיגתן.  

 

כיצד משפיעה נסיגת חניכיים על המראה האסתטי?

לנסיגת חניכיים השפעה אסתטית מובחנת, וזהו אחד הגורמים העיקריים אשר מביאים אנשים לטפל בתופעה. כאשר החניכיים נסוגות, הדבר גורם לשיניים להיראות ארוכות וגדולות יותר. כמו כן, הדבר גורם לחשיפה של חלק משורש השן, שצבעו עשוי להיות שונה מזה של כותרת השן. ובנוסף, עלולים להיחשף רווחים בין השיניים במקום שבו הן פוגשות את החניכיים.

 

האם לנסיגת חניכיים יש השפעה על התפקוד?

בדרך כלל תופעה זו אינה פוגעת בתפקוד היום-יומי של הסובלים ממנה, אך היא עשויה להשפיע על איכות חייהם. למשל, אנשים הסובלים מהתופעה עשויים לחוש כאבים עזים בשיניים ובחניכיים כאשר הם אוכלים או שותים מזונות או משקאות חמים או קרים, אפילו אם מדובר בכמות מועטה. זאת כיוון ששורש השן נחשף, והוא אזור בעל רגישות גבוהה במיוחד משום שאינו מצופה אימייל.

כאשר שורש השן חשוף, הוא אף רגיש יותר להיווצרות זיהומים ולהתפתחות עששת. בנוסף, עלול להיווצר בהן דימום ספונטני או בעת צחצוח של השיניים, שעלול לגרום לתסכול רב.. במקרים חמורים, הן עלולות לסגת  במידה כה רבה  שלא יוכלו להמשיך ולספק יציבות לשיניים, הדבר שעשוי לגרום לניידות ואף נשירתן של השיניים.

 

טיפול מניעתי לנסיגת חניכיים

טיפול בנסיגת חניכיים האפקטיבי ביותר הוא טיפול מונע, וזאת באמצעות הקפדה על היגיינת הפה – צחצוח שיניים במברשת בעלת סיבים רכים, החלפה קבועה של המברשת, שימוש בשטיפה בלחץ מים מבוקר וטיפולים קבועים אצל שיננית. בנוסף לאלה מומלץ להקפיד על אורח חיים בריא והימנעות מעישון שהוא גורם מוביל בנסיגת חניכיים. גורם נוסף לנסיגת חניכיים בעיקר אצל צעירים הוא פירסינג. ניקוב השפה והעמסה של תכשיט עליה מביא למשיכת החניכיים כלפי מטה ויוצר נסיגת חניכיים.

אם המחלה כבר החלה לתת אותות והטיפול הטבעי והמונע אינו מספק חשוב לפנות לטיפול מקצועי אצל רופא שיניים ולקבל פתרונות שיסייעו בעצירת המחלה כמו גם להילחם בה.

 

סוגי הטיפולים בנסיגת חניכיים:

 • טיפול תרופתי – טיפול תרופתי בנסיגת חניכיים הוא לרוב טיפול מקומי ונקודתי, בהחדרת תמיסה אנטי בקטריאלית אל כיסי החניכיים, ובאמצעות שחרור איטי וממושך של החומר המביא לסילוק הצטברות החיידקים ולהבראת החניכיים.
 • הקצעת שורשים – טיפול בנסיגת חניכיים באמצעות הקצעת שורשים הוא טיפול יעיל, אשר בא לידי ביטוי באמצעות ניקוי עמוק ויסודי של כיס החניכיים והסרת הצטברות של רובד חיידקי ואבנית. הטיפול מתבצע במקום ובהרדמה מקומית בלבד וזוכה להצלחה רבה בקרב הסובלים מן הבעיה.
 • ניתוחי חניכיים – ניתוחי חניכיים פותרים מגוון של בעיות ביניהן בעיות של מחסור בצפיפות עצם ונסיגת חניכיים, מתיחה של החניכיים על גבי השן החשופה. חשוב לבצע ניתוחי חניכיים כטיפול אחרון, שכן למרות הכול מדובר בהליך כירורגי עדין.

בבעיות פה ולסת רפואיות או אסתטיות מומלץ לפנות לרופאים מקצועיים ומנוסים, ובעיקר כאשר מדובר בטיפול בנסיגת חניכיים, אשר כולל לא מעט אפשרויות. הרופא המטפל יצטרך ללמוד את עומק הבעיה, הן באמצעות בדיקה ידנית והן באמצעות צילום, ולבחור בסוג הטיפול היעיל והאיכותי ביותר. ככלל, הטיפול המונע עוד בטרם החלה להתעורר בעיה שכזאת, הוא היעיל ביותר, וככלל, מרבית האנשים המקפידים על שימור הפה והשיניים באמצעות היגיינת פה מוקפדת זוכים להימנע מבעיות מסוג זה.

 

טיפול בנסיגת חניכיים על ידי מומחים

 מרפאת ד"ר איתן ויינשטיין  בתל אביב מציעה את מיטב הקדמה הטכנולוגית, המכשור ושיטות העבודה המתקדמות ביותר, וזאת לצד צוות מקצועי ומנוסה ראשון במעלה. השתלות שיניים במרפאה בתל אביב לצד מגוון טיפולים מתקדמים נוספים, אבחון מקיף ויסודי ותוכנית טיפולים מותאמת אישית, לרבות טיפול בנסיגת חניכיים, כטיפול מונע ובמסגרת צורך בטיפול שיקומי.

 

שאלות נפוצות

האם המצב יכול לחזור לקדמותו לאחר טיפול?

למרבה הצער, לא ניתן להחזיר אותן למצבן הקודם באופן טבעי, אך, כאמור, ניתן לעצור את הנסיגה מלהמשיך. החדשות הטובות הן כי ניתן להיעזר בניתוח לשיקום החניכיים כדי לשקם את המראה האסתטי של הפה. במהלך הניתוח, משתמשים ברקמת חניכיים מאזור אחר בפיו של המטופל (בדרך כלל מהחך) ומשתילים אותו במקום שבו הן נעלמו. השתל דומה בצבעו ובמרקמו לחניכיים, ומשתלב בהן באופן מושלם.

האם יכולה להיות נסיגת חניכיים סביב שן אחת בודדת?

במרבית המקרים נסיגת חניכיים נובעת מהיגיינה לקויה ולכן היא מתרחשת בכל השיניים ולא בשיניים בודדות. עם זאת, יכולה להיווצר נסיגת חניכיים סביב שן אחת, בעיקר כאשר היא נגרמת בעקבות יישור של שן בודדת או פירסינג בשפה.

כל כמה זמן חשוב לבצע ניקוי אצל שיננית?

כדי לשמור על היגיינה אוראלית טובה, חשוב לבקר אצל השיננית לפחות פעם בחצי שנה, אך אם אתם מתמודדים עם נסיגת חניכיים או בעיות דומות, מומלץ להגיע לשיננית אחת לשלושה חודשים לכל היותר.

האם הטיפול בנסיגת חניכיים כואב?

לרוב הטיפול אינו כואב, אך חשוב באיזה שלב אתם נמצאים. אם מדובר בטיפול תרופתי או הקצעת שורשים ניתן לבצעם בקלות וללא כאב למעט ההרדמה המקומית הכרוכה בדקירה קלה. לעומת זאת אם אתם זקוקים לניתוח ייתכן כי תחושו אי נוחות וכאב מסוים לאחר ההליך.

הבעיה הפתרון
נסיגת חניכיים ללא תופעות לוואי או פגיעה אסתטית ניקוי השיניים אצל השיננית
נסיגת חניכיים בעקבות התפתחות כיס חניכיים ניקוי הכיס באמצעות טכניקה תרופתית או כירורגית
נסיגת חניכיים עם רגישות לטמפרטורה או פגיעה אסתטית ניתוח לשיקום החניכיים

לסיכום, בטיפול בנסיגת חניכיים, הזמן הוא הגורם המשמעותי ביותר. אם אתם חושדים כי אתם סובלים מנסיגת חניכיים, אל תהססו לפנות למומחים לרפואת שיניים במרפאת ד"ר איתן ויינשטיין, כדי שנוכל לאבחן את הבעיה ולבנות את תוכנית הטיפול המתאימה לכם ביותר.

צרו איתנו קשר באתר או בטלפון 03-640-1303 והעניקו לחניכיים שלכם את הטיפול המגיע להן.

 

נסיגת חניכיים

שיתוף:

מאמרים נוספים

שיננית

שיננית

אחד הטיפולים החיוניים לצורך שמירה על בריאות השיניים הוא  טיפול להסרת אבנית השן. הטיפול מתבצע בצורה מקצועית במרפאה על ידי שיננית מקצועית ומנוסה. רבים נוטים

רופא שיניים לילדים

רופא שיניים לילדים

ילדים רבים זקוקים לטיפולי שיניים, בין אם מדובר בטיפולי תחזוקה תקופתיים או מעקב, ובין אם מדובר בטיפולים רחבי היקף לצורך טיפול בבעיות או מחלות חניכיים

ציחצוח שיניים נכון

ציחצוח שיניים נכון

צחצוח שיניים הוא פעולה של קרצוף שיניים במברשת שיניים, המצוידת בדרך כלל במשחת שיניים.ניקוי בין–דנטלי (באמצעות חוט דנטלי או מברשת בין–דנטלית) יכול להיות שימושי בצחצוח

מומחה חניכיים

מומחה חניכיים

רופא מומחה לחניכיים בריאות השן הולכת יד ביד עם בריאות החניכיים, מה שהוליד את תחום הפריודונטיה, התמחות העוסקת ברקמות העוטפות ומקיפות את השיניים ומשמשות כתשתית

השאירו פרטים

Scroll to Top
Call Now Button